İran heyeti Suudi Arabistan’a gidecek

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani haftalık basın toplantısında, Suudi Arabistan ile ilişkileri ele aldı. İran ile Suudi Arabistan arasındaki normalleşme çabalarının bölgede istikrar ve güvenliği artıracağını belirten Kenani, “İran ile Suudi Arabistan arasındaki normalleşme anlaşması şu ana kadar bölgede olumlu bir hava oluşturdu. İki ülke arasındaki iş birliği bölgede barışı, istikrarı ve güvenliği olumlu yönde destekleyecektir” dedi.

BÜYÜKELÇİLİK AÇILACAK

Suudi Arabistan ile karşılıklı olarak büyükelçilikleri açma aşamasında olduklarını ifade eden Kenani, İran’dan bir heyetin büyükelçilik ve konsolosluk işlemlerini denetlemek ve görüşmek üzere önümüzdeki günlerde Suudi Arabistan’a gideceğini söyledi. Suudi Arabistan’dan bir heyetin de aynı maksatla başkent Tahran’da bulunduğunu açıklayan Kenani, “Suudi Arabistan heyeti cumartesi Tahran’a ulaştı. Büyükelçilik ve konsolosluk binalarının açılması için gerekli ön hazırlıklar yapılıyor. Aynı şekilde İran’dan bir heyet büyükelçilik işlemlerinin denetimi ve incelenmesi için önümüzdeki 2-3 gün içerisinde Suudi Arabistan’a gidecek” ifadelerini kullandı.

DİPLOMATİK İLİŞKİLERDE NORMALLEŞME

İran ile Suudi Arabistan, geçtiğimiz 10 Mart’ta Çin’in başkenti Pekin’de gerçekleşen toplantı sonrası iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin 7 yıl sonra yeniden başlatılması konusunda anlaşmaya varmışlardı. Anlaşma çerçevesinde İran ile Suudi Arabistan’ın 2 ay içerisinde diplomatik ilişkileri yeniden başlatacağı ve iki ülkenin karşılıklı olarak büyükelçilikleri ve temsilcilikleri yeniden açacakları belirtilmişti.

KAYNAK: İHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir