Yeni Genelkurmay Başkanı Metin Gürak, FETÖ’cülere böyle ayar vermişti

Genelkurmay Başkanlığına atanan Metin Gürak, 15 Temmuz darbe girişiminin kahramanlarındandı. O dönem Kara Kuvvetleri Komutanlığı 4. Kolordu ve Ankara Garnizon Komutanı olarak görev yapan ve Korgeneral rütbesinde bulunan Gürak, hain darbe günü dönemin Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın emirlerini yerine getirmek için mücadele etmişti.

Akar’ın emri gereği Etimesgut Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığında bulunan tankların hareketini durdurma ve Kara Havacılık Komutanlığındaki hava araçlarının uçmaması görevini yerine getirdi.

Genelkurmay Başkanlığı’na atanan Metin Gürak’ın 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında yaşadıkları yeniden gündeme geldi.

‘BUNUN HESABINI VERECEKSİNİZ’

O geceyi anlatırken Gürak, “Ben, ‘Ne oluyor, ne yapılıyor burada?’ dediğimde, 4-5 kişi silahlarını bana doğrultup bağırarak ‘Kes sesini, ses çıkarma’ dediler. ‘Ne biçim askersiniz. Benim Korgeneral olduğumu görmüyor musunuz? Buraya Garnizon Komutanı olmam hasebiyle geldim’ dediğimde, ‘Sen artık Garnizon Komutanı değilsin. Çok konuşuyorsun’ diyerek beni ayağa kaldırdılar. 4 kişi yumruklarla bana saldırdı ve beni yere indirdiler. Kendilerine mukavemet etmeye çalıştım. Bana böyle muamele ettiklerine göre Türk askeri olamayacaklarını söyledim ve ‘Her ne yapıyorsanız bunun hesabını mutlaka vereceksiniz’ dedim” ifadelerine yer vermişti.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir