Almanya 3 aşamalı göç planı hazırladı: İş bulma ve çalışma süreçlerini kolaylaştıracak 2024 şartları belli oldu

Haberglobal.com.tr’nin haberine göre; yeni düzenlemeyle birlikte, Almanya’da iş bulmak için diplomanın tanınması koşulu kaldırılıyor. İş deneyimine sahip olan kalifiye çalışanlar diploma ile niteliklerini ispatlamak zorunda kalmayacaklar. Türkiye’de mesleki bir sertifikaya sahip olanlar ve meslek yüksek okulu diploması olanlar da denklik dışında tutulacak. Bilişim teknolojileri uzmanlığında da diploma zorunluluğu olmayacak.

1 HAZİRAN’DAN SONRA FIRSAT KART DEVREDE OLACAK

Sürecin üçüncü ve son aşaması ise 1 Haziran 2024 tarihinde yürürlüğe girecek. Puan bazlı bir ‘Fırsat Kartı’ sistemi ile birlikte kalifiye iş gücü sahipleri 1 yıllığına iş aramak için Almanya’ya gidebilecekler.

Ancak bu karttan yararlanmak isteyenlerin Almanya’daki masraflarını karşılayabileceklerini kanıtlanmaları gerekiyor. Almanya’da denklik özelliklerini taşıyan bir diplomaya sahip olanlar herhangi bir ön koşul olmadan Fırsat Kart sahibi olabilecekler. Denk diploması olmayanlar ise bir mesleki eğitim belgesi ya da iki yıllık meslek yüksek okulu diplomasının yanı sıra A1 seviyesinde Almanca ya da B2 seviyesinde İngilizce bilgilerini ispatlamak zorundalar.

Fırsat Kartı almaya hak kazananlar Almanya’da haftada 20 saate kadar çalışabilecek, deneme amaçlı çalışmaları da mümkün olacak. Alınan Fırsat Kartı Almanya’da bir iş sözleşmesine imza atılması durumunda iki yıla kadar uzatılabilecek.

Bu yeni düzenleme, Almanya’da kalifiye iş gücü açığını kapatmak için önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir