Bitcoin altından daha iyi performans gösterdi

Yıl sonunun gelmesiyle, 2023’te makroekonomik gelişmeler başta olmak üzere pek çok sebeple değer kaybeden ya da kazanan varlıkların performansına ilişkin resim de netleşmeye başladı. Hızlı değişen ve yıl boyu manşetlerden inmeyen dijital varlıklara dair karşılaştırmalar, Bitcoin ve Ethereum’un yıllık performansına ışık tuttu. Companiesmarketcap tarafından yayımlanan ve piyasa değerine göre en büyük varlıkları içeren listede, Bitcoin’in 12. sırada yer aldığı görüldü. Bitcoin; piyasa değeriyle Eli Lilly, Visa, TSMC gibi şirketleri geride bıraktı.

Konuyla ilgili değerlendirmelerini paylaşan Gate.io Küresel Büyüme Direktörü Kafkas Sönmez, “Bitcoin dijital bir varlık ve yatırım aracı olduğundan, bir şirketle yalnızca piyasa değeri açısından karşılaştırılması doğrudan yatırım tercihlerini etkileyecek sonuçlar vermemeli. Yine de Bitcoin ve Ethereum’un piyasa değerleri, bu iki dijital varlığın ekonomik etkisine dair ipuçları taşıyor” dedi.

Piyasa değeri kıyaslamasının Bitcoin’in dünyadaki tüm bankalardan daha değerli olduğunu gösterdiğine dikkat çeken Sönmez, “Banka dışı küresel şirketleri ve varlıkları da hesaba kattığımızda, Bitcoin’in NVIDIA, Tesla gibi halka açık şirketlerden daha önde olduğunu görüyoruz. Bitcoin, bir şirket olsaydı dünyanın en değerli 11. şirketi olurdu. Yine de bu görüşün artık geride kaldığını değerlendiren yorumlar da mevcut. Deutsche Bank’in güncel analizlerinden biri, Bitcoin’de 2021 itibarıyla yükselişe geçen enflasyonun bir sonucu olarak değer artışı gözlemlendiğini, bunun teknoloji şirketlerinin değerlemelerindeki yükselişle denk olduğunu söylüyor. Analiz, faiz oranları artmaya başladıkça hem teknoloji hisselerinin, hem de dijital varlıkların bir düzeltme yaşadığının altını çiziyor” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir