BM: Gazze’de herkes aç, insani sistem çöküyor

BM Genel Sekreteri Guterres, sosyal medya platformu X’te yaptığı paylaşımda, Gazze’de “herkesin aç ve 1,7 milyon kişinin yerinden olduğunu” belirterek “İnsani sistem çöküyor.” ifadesini kullandı.

BM Genel Sekreteri Guterres, insani yardımlara ilişkin, “Gazze genelinde hızlı, güvenli, engellenmemiş, genişletilmiş, sürdürülebilir insani erişim çağrısı yapıyorum.” mesajını paylaştı.

PAKİSTAN: GAZZE HALKINI AÇ BIRAKMAK SAVAŞ SUÇUDUR

Pakistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mümtaz Zehra Beluç, başkent İslamabad’daki Dışişleri Bakanlığı binasında haftalık basın toplantısında AA muhabirinin sorusuna verdiği yanıtta, İsrail’in son birkaç aydır Gazze halkını yiyecekten, sudan, elektrikten ve yakıttan mahrum bırakmasının insanlık dışı olduğunu dile getirerek, “Bu tür faaliyetlerin toplu cezalandırma ve savaş suçu anlamına geldiğine inanıyoruz.” diye konuştu.

Beluç, uluslararası toplumu, Gazze halkının özgürlüklerini yaşayabilmesi ve karşı karşıya kaldıkları insani felaketin sona ermesi için Gazze kuşatmasını kaldırma konusunda İsrail’i zorlamaya çağırdı.

İsrail’in Gazze’ye saldırılarının devam ettiği ve halkın acı çektiği bir ortamda Birleşmiş Milletler Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansına (UNRWA) finansal desteğin askıya alındığını anımsatan Beluç, bu durumun, Uluslararası Adalet Divanının (UAD) İsrail’e yönelik ihtiyati tedbir kararlarının da ruhuna aykırı olduğunu ifade etti.

Beluç, çeşitli ülkelerin UNRWA’ya finansal desteği askıya almasından Pakistan’ın derin endişe duyduğunu kaydetti.

BM’DEN GAZETECİLERİN ÖLDÜRÜLMESİNE TEPKİ

BM Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

7 Ekim’in ardından Gazze’de öldürülen gazeteci sayısının daha önce görülmemiş boyutlarda olmasına Genel Sekreter’in tepkisinin sorulması üzerine Dujarric, gazetecilerin de BM’nin insani yardım çalışanları gibi ön sıralarda yer aldığını ve hayatlarıyla bedel ödediklerini ifade etti.

Dujarric, Gazze’de 150’den fazla BM çalışanının öldürüldüğünü anımsatarak, “Sürekli olarak hem kamuya açık hem kapalı görüşmelerimizde gazetecilerin görevlerini hayati tehlike korkusu olmadan yerine getirmeleri gerektiğini dile getiriyoruz ve endişelerimizi ifade ediyoruz.” dedi.

Her çatışmada gazetecilerin görevinin büyük önem taşıdığına işaret eden Dujarric, sahada olanları gazetecilerin aktardığını ve dünya kamuoyunu bilgilendirdiğini dile getirdi.

GAZZE’DE ARAŞTIRMA YAPILIYOR

BM’nin keşif misyonunun temel amacının sahadaki durumu tespit etmek olduğunu aktaran Dujarric, bu çerçevede gelecekte yardımların nasıl şekillenebileceğine karar vereceklerini ifade etti.

Dujarric, misyonun genel güvenlik ve lojistik durum hakkında bilgi toplayacağını söyledi.

Bunun ilk adım olduğunu belirten Dujarric, keşif misyonunun ardından bölgeye değerlendirme misyonunun gideceğini kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir