Cevdet Yılmaz: İşsizlik oranımız son 11 yılın en düşük seviyesinde

Platin Dergisi tarafından bu yıl 6’ncısı düzenlenen ‘Platin Global 100 Ödülleri’ Beşiktaş’ta düzenlenen törenle sahiplerine verildi. Ülkemizi dünyada farklı sektörlerde üretim ve ihracat performanslarıyla başarıyla temsil eden şirketleri ödüllendirdi. Endüstri 4.0, Dijitalleşme, Eğitim ve İnovasyon odaklı çalışmaların ödüllendirildiği törenin bu yılki teması ‘Sürdürülebilirlik’ oldu. Törene Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Burak Dağlıoğlu’nun yanı sıra çok sayıda iş insanı ve davetli katıldı.

“BU YIL İŞSİZLİK ORANIMIZ SON 11 YILIN EN DÜŞÜK SEVİYESİNE İNDİ”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, “Bu eşgüdüm ve azimle Türkiye ekonomisi yüksek oranlı büyüme performansını sürdürmektedir. İzlediğimiz politikaların bir neticesi olarak 13 çeyrektir büyüme kaydediyor ekonomimiz. Ve bu yıl işsizlik oranımız son 11 yılın en düşük seviyesine inmiş durumda. Geçtiğimiz gün TÜİK tarafından açıklanan işsizlik rakamımız yüzde 8,5 gibi bir rakamı ortaya koydu. Orta vadeli programda biz yüzde 10.1 diye tahmin etmiştik yıl sonunu tahminlerimizden daha iyi bir netice ortaya çıktığını görmekten de mutluluk duyuyoruz yılsonu itibarıyla tek haneli işsizlik rakamıyla bu yılı inşallah kapatacağız” şeklinde konuştu.

“YIL SONUNDA İHRACATIMIZ 255 MİLYAR DOLARA ULAŞACAK”

Yılmaz, “İhracatımıza baktığımız zaman önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5.2 artış görüyoruz kasım ayı ihracatında. Dünyanın çok zorlu bir dönemi, özellikle ihracatçılarımızın ana pazarı olan Avrupa’da ciddi bir durgunluk yaşanıyor. Bir çok ülke eksi büyümeler kaydediyor. Bu dönemde ihracat pazarlarımızın daraldığı bir yılda, global olarak ekonomilerin zorluklar yaşadığı bir yılda ihracatçılarımızın gösterdiği bu performans her türlü takdirin üzerinde. Kendilerini tebrik ediyorum. Ocak-Kasım döneminde 233 milyar doları bulmuş durumdayız. Yıl sonu itibarıyla ihracatımızın orta vadeli hedefimiz olan 255 milyar doların üzerinde gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz. Dünyadaki payımıza baktığınızda bundan 20 yıl önce ihracatımızın dünyadaki toplam ihracat hacmi içindeki payı yüzde 0,4 civarındaydı. 2021’de ilk defa yüzde 1’i aşmış oldu, ihracatta aldığımız pay. Kasım ayı itibari ile ise yüzde 1,05’e yükselmiş durumda. Burada hedefimiz orta uzun vadede en az yüzde 1,5 dünya ihracatında pay almak. Bunu kamuoyuyla ve özel sektörle birlikte başaracağız” ifadelerini kullandı.

“RİSK BİRİMİMİZ SON 2 BUÇUK YILIN EN DÜŞÜK SEVİYELERİNİ GÖRMÜŞ DURUMDA”

Yılmaz, “Ülkemizin risk biriminde ciddi bir düşüş oldu bu dönemde. Mayıs ayı itibarıyla yüzde 700 civarında olan risk birimi 350’nin altına gelmiş durumda beş yıllık CDS dediğimiz ülke risk birimimiz son 2 buçuk yılın en düşük seviyelerini görmüş durumda. Önemli inisiyatifler geliştirdik. Bunların bir tanesi yatırım taahhütlü avans kredisi programını yeniden yapılandırmak oldu. Strateji Bütçe Başkanlığımız, Sanayi Bakanlığımız, Ticaret Bakanlığımız, Hazine ve Maliye Bakanlığımız ilgili tüm kuruluşlarımızın desteğiyle merkezimizin öncülüğünde yine bu yatırım taahhütlü avans kredisi programını güncellemiş bulunuyoruz. Burada amacımız şu; yeni finansal ortamda uzun vadeli olarak ülkemizin kalkınmasını sürükleyecek, katma değeri yükseltecek teknolojik seviyemizi arttıracak, yatırımlara uzun vadeli ve uygun koşullu finansman sağlamak. YİTAK programımızın yenilenmiş haliyle, YİTAK programımıza başvurular 20 Aralık‘ta başlayacak onu buradan bir kez daha ifade etmiş olayım” diye konuştu. 

“TÜRKİYE’NİN YILLIK ORTALAMA BÜYÜMESİ 5.4 OLDU”

Yılmaz, “Büyümede istihdamda ihracatta Türkiye son 20 yılda, pandemi sonrası dönemde çok güçlü bir performans ortaya koydu. Real ekonomide gerçekten başarılıyız. Sadece bir rakam büyüme üzerinden söyleyecek olursam; son 20 yılda dünya yıllık ortalama büyümesi 3.6 oldu. Türkiye’nin yıllık ortalama büyümesi 5.4 oldu. Yani yıllık ortalama bu 20 yıllık dönemde dünya ekonomisinden 1.8 puan her yıl daha yüksek bir performans gösterdik. Bu bir yıl için belki çok önemli değil diyebilirsiniz ama 20 yıllık bir dönemde yakaladığımız bu performans dünyada bizi farklı bir yere getirmiş durumda. Milli gelirimiz bu yıl ilk defa 1 trilyon seviyesini aşmış olacak. 12 yıl geriye gittiğimizde 1.70 trilyonu şimdiden görmüş durumdayız. 1.1 trilyon dolara yakın seviyede bir milli gelirle bu yılı kapatmayı öngörüyoruz. Kişi başına gelirimiz de 12 bin 500 doların üzerinde bir rakam olacak diye tahmin ediyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir