Ehliyet alma yaşı düştü mü? A1, B1, B, C1, D, F ve G ehliyet yaşı kaç oldu?

Her ehliyet tipine göre farklı yaş gruplarının da yer aldığı ehliyet sistemi için güncel bir hesaplama formülü de geliştirildi. 2022 yılı ile ilgili formül kullanılarak ehliyet için gereken yaşın ne zaman dolacağı hakkında bir bilgi sahibi olmanıza imkan sağlar. Ehliyet yaşı ile ilgili bilgi sahibi olmayan kişiler için hazırlanmış olan tablo ile rahatça ehliyet yaşı ile ilgili bilgi alınması gerekir.

EHLİYET ALMA YAŞI KAÇ?

EHLİYET ALMA YAŞI ehliyet türüne göre değişir. Ehliyet türlerine göre ehliyet alma yaşı ise şu şekildedir;

M, A1 VE B1 Ehliyet Sınıfları: Bu ehliyet türlerinin yaş sınırı 16’dır. 2022 yılı başvuruları için de 2006 doğumlu olmak ve yaşını da gün ve ay olarak doldurmak gerekir. 2023 yılı başvuruları için de 2007 doğumlu olmak ve yaşını gün ve ay olarak doldurmamış olmak gerekir.

A2, B, BE, C1, C1E, F ve G Ehliyet Sınıfı: Bu ehliyet grupları İçin de yaş sınırı 18’dir.

2023 yılındaki başvurular için 2005 doğumlu olmak ve yaşını da gün ve ay olarak doldurmak gerekir. 2024 yılı İçin yapılacak olan başvurular için 2006 doğumlu olmak ve yaşını gün ve ay olarak doldurmak gerekir.

“A” sınıfı sertifikaları alabilmek için 20 (gücü yaklaşık 15 kilovatı aşan üç tekerlekli motosikletler için de 21) yaşını bitirmiş olmak gerekir.

“C”, “CE”,“D1” ve “D1 E” sınıfı sertifikalara sahip olabilmek için 21( yirmi bir) yaşını bitirmiş olmak gerekir.

EHLİYET ALMA YAŞ DÜŞTÜ MÜ?

Konuyla ilgili Resmi Gazete’de herhangi bir gelişme bulunmuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir