İhraç edilen Atatürkçü subaylardan açıklama: ‘TSK’da kutuplaşma’ “Hizmete engel” ayrıntısı

Tuzla Piyade Okulu’nda 10 Kasım töreninde Atatürk fotoğrafı takmayan teğmenlerin daha önce cemaat yapılanması içinde oldukları gerekçesiyle şikayet edildiği ancak herhangi bir işlem yapılmadığı öğrenilmiş, ardından tarikat toplantısına çağrılan bir öğrencinin ses kaydı ortaya çıkmıştı.

TSK’den ihracı istenen teğmenlerin ihracı 18 Ocak’ta toplanan Kara Kuvvetleri Komutanlığı Yüksek Disiplin Kurulu’nda görüşülmüştü.

Yakasına Atatürk fotoğrafı takmayan teğmene tepki gösteren dört teğmen savunma yaparken yakasına Atatürk fotoğrafı takmayan teğmen ve ona destek olan iki teğmen savunma yapmaya gitmemişti.

Disipline sevk edilen teğmenlerin yedisi de ihraç edildi. Öte yandan Kara Kuvvetleri Komutanlığı Yüksek Disiplin Kurulu, Tuzla Piyade Piyade Okulu’nda yürüttüğü idari soruşturmayı genişletti. Yüksek Disiplin Kurulu’nun soruşturmayı genişletmesi What’sApp yazışmalarına dayandırıldı. Milli Savunma Bakanlığı, Yüksek Disiplin Kurulu’nun kararını onadığı takdirde teğmenlerin yedisinin ihracı kesinleşerek soruşturma genişletilecek.

AVUKATTAN AÇIKLAMA

TSK’dan atılan Atatürkçü subayların avukatlarından ortak basın açıklaması yapıldı.

Açıklamada “Müvekkillerimize verilebilecek en yüksek ceza “kınama” cezası iken, TSK’dan ayırma cezası verilmesi; Atatürk konusunda TSK’da kutuplaşma olduğunun ve bu kutuplaşmanın hizmete engel olduğunun kabul edilmesi anlamına gelir” ifadeleri kullanıldı.

Avukatlardan yapılan açıklamanın tamamı ise şöyle:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir