Japonya’daki 100. Yıl Adası’nda insanlar bunları yiyor:

Okinawa’nın gıdaya olan benzersiz yaklaşımı, ada grubunun Ryukyu Krallığı’nın bir parçası olduğu ve gıdanın ilaç olarak kabul edildiği yüzlerce yıl öncesine dayanıyor.

Yerliler, 100 yıldan fazla yaşamalarına yardımcı olduğunu söyledikleri 7 temel gıdayı yiyorlar.

Mor tatlı patates – temel gıda

1950’lerde, Japonya’nın geri kalanı yaklaşık yüzde 50 pirinçten oluşan bir diyetle hayatta kalırken, Okinawan’lar günlük kalorilerinin yüzde 67’sini beni imo adını verdikleri mor patateslerden alıyordu. Süper sağlıklıdırlar ve lif doludurlar, yaban mersinden daha fazla antioksidan içerirler.

Yeşil dut yaprakları

Dut yaprakları boğaz ağrısını hafifletmeye iyi gelir. Araştırmalar, besin açısından zengin dut yapraklarının iltihapla savaşmaya ve kan şekeri ile kolesterolü düzenlemeye de yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Kalamar çorbası

Bu tuzlu et suyu, bağışıklığı güçlendirebilen ve kan basıncını iyileştirebilen enzimler, amino asitler ve hormonlar içerir.

Yosun – Asa

Deniz yosunu, hücrelerimizi sağlıklı tutan iyot ve antioksidanlar gibi besinlerle doludur . Okinawanılar sıcak günlerde serinlemek için bu özel deniz yosunu türünü yerler.

Pelin otu

Bu bitkinin yaprakları sindirime yardımcı olan acı bir tada sahiptir.

Goya- Acı kavun(kudret narı)

Bazen acı kavun olarak da adlandırılan bu Japon acı kabak, Okinawa’nın kızartmalara eklemeyi en sevdiği sebzelerden biridir. Goya, kan şekerini düşürmeye yardımcı olabilecek maddelerle doludur; bu da Okinawalıların geleneksel olarak neden diğer Japonlara göre daha az şeker hastalığına yakalandığını açıklayabilir.

Okinavan tofu

Diğer tofu türleri gibi, kalbe iyi gelen ve kolesterolü düşürmeye yardımcı olabilecek soya açısından zengin bir besindir. Ancak Okinawan tofusu diğerlerinden daha fazla protein ve sağlıklı yağ sağlıyor çünkü soya fasulyesi pişirildikten sonra değil, pişirilmeden önce çiğ olarak süzülüyor. Bu tofu tarzına “ada tofu” anlamına gelen shima-dōfu adı verilir ve çok sağlamdır çünkü geleneksel olarak anakara tofusundan daha tuzlu bir pıhtılaştırıcı ile yapılır.

Ayrıca tabaklarında kırmızı ete veya işlenmiş gıdalara çok az yer vardır . Bunun yerine, lezzetli olmalarının yanı sıra kronik hastalıklara karşı da koruma sağlayan lif ve temel besin maddeleri açısından zengin besinler olan bitkilerle doludurlar .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir