Ünlü Havacılık Firması Boeing Hacklendi: Tarihi Veri Hırsızlığı Sonucu 50 GB’lık Bilgi İnternette Yayınlandı

Özellikle ünlü yolcu uçakları ile tanıdığımız havacılık ve uzay firması Boeing, bir siber suç çetesi tarafından hacklendi. Dev şirkete ait 50 GB büyüklüğünde veri, geçtiğimiz günlerde internette yayınlandı.

Detaylar ?

Kaynak: https://www.reuters.com/technology/cy…

Dünyanın öne gelen havacılık şirketlerinden Boeing, geçtiğimiz haftalarda gerçekleşen büyük bir veri hırsızlığının gün yüzüne çıkması ile gündeme geldi.

ABD merkezli şirket, son yıllarda artan fidye yazılımı saldırılarından birine kurban gitti ve Lockbit isimli bir siber suç çetesi tarafından hacklendi.

Hacker grubu, ekim ayında düzenledikleri siber saldırı sonucu Boeing’den 50 GB boyutunda hassas veri elde ettiklerini ve şirketin 2 Kasım tarihine kadar bir fidye ödemediği taktirde kurum içi özel bilgileri internette yayınlayacaklarını duyurdu.

Dün açığa çıkan bazı gönderilere göre, siber suç çetesi dediğini yaptı ve firmadan çalınan tüm bilgileri 9 Kasım sabahı internete sızdırdı.

Boeing ise konu hakkında yaptığı açıklamada, şirketin parça ve dağıtım birimine bir siber saldırı düzenlendiğini kabul ederken, çalınan verilerin internette paylaşıldığını doğruladı.

Dev firma ayrıca, düzenlenen siber saldırının izini sürmek adına kolluk kuvvetleri ve ilgili makamlarla sürekli iletişim halinde kalınacağını vurguladı.

Söz konusu saldırının uçak veya uçuş güvenliği için bir tehdit oluşturmadığını bildiren havacılık devi, Lockbit tarafından elde edilen verilerin hangi konuda ve hangi hassaslıkta olduğu hakkında bilgi vermedi.

Peki siz bu konu ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir